Lampki choinkowe. Historia lampek choinkowych

Lampki choinkowe.

Lampki choinkowe. Podobnie jak wiele innych rzeczy elektrycznych, historia elektrycznych lampek świątecznych zaczyna się od Thomasa Edisona. Podczas świąt Bożego Narodzenia 1880 roku Edison, który wynalazł żarówkę w poprzednim roku, zawiesił ciągi lamp elektrycznych przed swoim laboratorium w Menlo Park w stanie New Jersey.

Artykuł w New York Times  w dniu 21 grudnia 1880 roku, opisał wizytę przez urzędników z rządu Nowego Jorku do laboratorium Edisona w Menlo Park. Spacer od dworca kolejowego do budynku Edisona był wyłożony lampami elektrycznymi oświetlonymi 290 żarówkami „, które rzucały miękkie i łagodne światło ze wszystkich stron”.

Lampki choinkowe. Czy wiedziałeś że?

  • Pierwsze użycie elektrycznego oświetlenia świątecznego zostało Thomas Edison w 1880 roku.
  • Pierwsza oświetlona choinka została pokazana przez jednego z pracowników Edisona reporterom, którzy odwiedzili jego dom na Manhattanie w 1882 roku.
  • Światła elektryczne były początkowo bardzo kosztowne i wymagały usług wykwalifikowanego elektryka.
  • Gdy koszt lamp elektrycznych stał się przystępny, ich użycie szybko się rozrosło, ponieważ były znacznie bezpieczniejsze niż świece.

Z artykułu nie wynika, że ​​Edison zamierzał powiązać światła ze świętami Bożego Narodzenia. Ale gościł świąteczny obiad dla delegacji z Nowego Jorku, a nowatorskie oświetlenie zdawało się pasować do świątecznego nastroju.

Do tego czasu powszechne było oświetlanie choinek małymi świecami, co oczywiście mogło być niebezpieczne. W 1882 r. Pracownik Edisona zorganizował pokaz z oświetleniem elektrycznym, który w pełni miał na celu ustanowienie praktycznego zastosowania elektryczności podczas obchodów Bożego Narodzenia. Edward H. Johnson, bliski przyjaciel Edisona i prezes firmy Edison utworzonej w celu zapewnienia oświetlenia w Nowym Jorku , po raz pierwszy użył lamp elektrycznych do oświetlenia choinki.

Lampki choinkowe. Pierwsze elektryczne lampki choinkowe

Johnson przygotował choinkę z oświetleniem elektrycznym i, w typowym stylu dla firm Edison, poprosił o relacje w prasie. Wysłanie z 1882 r. W Detroit Post i Tribune o wizycie w domu Johnsona w Nowym Jorku mogło być pierwszą wiadomością o elektrycznych lampkach choinkowych.

Miesiąc później czasopismo „ Electric World” również donosiło o drzewie Johnsona. Ich przedmiot nazwał to „najpiękniejszą choinką w Stanach Zjednoczonych”.

Dwa lata później New York Times wysłał reportera do domu Johnsona po wschodniej stronie Manhattanu, a zaskakująco szczegółowa historia ukazała się w wydaniu z 27 grudnia 1884 roku.

Artykuł zatytułowany „Genialna choinka: jak elektryk bawił swoje dzieci”, artykuł rozpoczął się:„EH Johnson, prezes Edison Company for Electric Lighting, pokazał ładną, jak również nowatorską choinkę, ostatniego wieczoru w swojej rezydencji, pod numerem 136 East Thirty-Sixth Street. Drzewo zostało oświetlone przez elektryczność, a dzieci nigdy nie widziały jaśniejszego drzewa ani jednego bardziej kolorowego niż dzieci pana Johnsona, gdy prąd został obrócony i drzewo zaczęło się obracać. Pan Johnson eksperymentował z oświetleniem domu za pomocą prądu elektrycznego, a ustalił, że jego dzieci powinny mieć nowatorską choinkę.„Zeszłego wieczora stał około sześciu stóp w górnym pokoju i oślepiały osoby wchodzące do pokoju. Na drzewie znajdowało się 120 świateł o kulach o różnych kolorach, a zdawało się, że blichtr i zwykłe ozdoby choinkowe ich największą zaletą w oświetleniu drzewa ”.

Dynamo Edisona obróciło drzewo

Drzewo Johnsona, jak wyjaśnił artykuł, było dość skomplikowane i obracało się dzięki jego sprytnemu użyciu dynama Edisona:„Pan Johnson umieścił małe dynama Edisona u podnóża drzewa, które przepuszczając prąd z dużego dynama w piwnicy domu, przekształciło go w silnik. Za pomocą tego silnika drzewo zostało wykonane obracać się stałym, regularnym ruchem.„Światła zostały podzielone na sześć zestawów, z których jeden był zapalany jednocześnie z przodu, gdy drzewo się kręciło. Prostym wynalazkiem polegającym na zerwaniu i nawiązaniu połączenia za pomocą miedzianych pasków wokół drzewa za pomocą odpowiednich przycisków, zestawy świateł były drzewo obracało się i włączało w regularnych odstępach czasu. Pierwsza kombinacja składała się z czysto białego światła, a następnie, gdy drzewo obrotowe zerwało połączenie prądu, który go dostarczał i łączyło się z drugim zestawem, pojawiły się czerwone i białe światła Potem pojawił się żółty i biały i inne kolory. Powstały nawet kombinacje kolorów. Dzieląc prąd z dużego dynama, pan Johnson mógł zatrzymać ruch drzewa bez gaszenia światła. ”

New York Times dostarczył jeszcze dwa akapity zawierające jeszcze więcej szczegółów technicznych na temat zdumiewającej choinki rodziny Johnson. Czytając artykuł ponad 120 lat później, oczywiste jest, że reporter uznał elektryczne lampki choinkowe za poważny wynalazek.

Pierwsze elektryczne lampki choinkowe były kosztowne

Podczas gdy drzewo Johnsona było uważane za cud, a firma Edisona próbowała sprzedawać elektryczne lampki choinkowe, nie stały się one natychmiast popularne. Koszt świateł i usług elektryka w celu ich zainstalowania był poza zasięgiem ogółu społeczeństwa. Jednak bogaci ludzie organizowali przyjęcia choinkowe, aby pochwalić się oświetleniem elektrycznym.

Grover Cleveland podobno zamówił choinkę w Białym Domu , oświetloną żarówkami Edisona w 1895 r. (Pierwsza choinka w Białym Domu należała do Benjamina Harrisona w 1889 r. I została zapalona przez świece).

Zastosowanie małych świec, pomimo nieodłącznego niebezpieczeństwa, pozostawało popularną metodą oświetlania domowych choinek aż do XX wieku.

Bezpieczne oświetlenie lampek choinkowych

Popularna legenda głosi, że nastolatek o nazwisku Albert Sadacca, po przeczytaniu o tragicznym pożarze Nowego Jorku w 1917 roku spowodowanym świecami zapalającymi choinkę, wezwał swoją rodzinę, która zajmowała się nowością, do rozpoczęcia produkcji niedrogich ciągów świateł. Rodzina Sadacca próbowała sprzedawać elektryczne lampki choinkowe, ale początkowo sprzedaż była niska.

W miarę jak ludzie coraz bardziej zwracali uwagę na elektryczność w gospodarstwach domowych, sznurki żarówek elektrycznych stawały się coraz powszechniejsze na choinkach. Nawiasem mówiąc, Albert Sadacca został szefem firmy oświetleniowej o wartości milionów dolarów. Inne firmy, w tym w szczególności General Electric, weszły na rynek lampek choinkowych, a do lat 30. XX wieku elektryczne lampki choinkowe stały się standardową częścią dekoracji świątecznych.

Na początku XX wieku tradycja zaczęła mieć publiczne oświetlenie drzew. Jedno z najbardziej znanych, oświetlenie National Christmas Tree w Waszyngtonie, rozpoczęło się w 1923 roku. Drzewo, umieszczone na elipsie, na południowym krańcu terenów Białego Domu, zostało po raz pierwszy oświetlone 24 grudnia 1923 roku przez prezydenta Calvin Coolidge. Gazeta zgłosić następnego dnia opisał scenę:„Gdy słońce zapadło pod Potomakiem, Prezydent dotknął przycisku, który oświetlił choinkę narodu. Olbrzymia jodła z jego rodzinnego Vermont natychmiast płonęła niezliczonymi elektrykami, które świeciły przez blichtr i czerwienie, podczas gdy ci, którzy otaczali to drzewo, dzieci i dzieci dorośli, wiwatowali i śpiewali.„Tłumy pieszo zostały powiększone przez tysiące przybyłych samochodami, a do muzyki śpiewaków dodano niezgodę rogów. Przez wiele godzin ludzie tłoczyli się na elipsie, która była ciemna, z wyjątkiem miejsca, w którym stało drzewo, jego blask wzrósł przez reflektor, który rzucał promienie z otaczającego go pomnika Waszyngtona ”.

Kolejne znaczące oświetlenie drzew w Rockefeller Center w Nowym Jorku rozpoczęło się skromnie w 1931 r., Kiedy robotnicy budowlani ozdobili drzewo. Kiedy kompleks biurowy został oficjalnie otwarty dwa lata później, oświetlenie drzew stało się oficjalnym wydarzeniem. W erze współczesnej oświetlenie drzew Rockefeller Center stało się corocznym wydarzeniem transmitowanym na żywo w telewizji krajowej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *