Choinka świąteczna. Historia osi czasu choinek

Nasze choinki też mają swoją historię, możesz być jej częścią.

Choinka świąteczna. Tradycja choinek rozpoczęła się na początku historii świata – nawet wcześniej niż same święta! W tym poście widzimy, jak zmieniły się tradycje i co pozostało bez zmian przez lata.

kalendarz Historia starożytna  Lokalizacja Półkula północnaNa długo przed Bożym Narodzeniem starożytni ludzie znaleźli szczególne znaczenie w wiecznie zielonych drzewach i używali drzew sosnowych, świerkowych i jodłowych oraz gałęzi do dekoracji swoich domów.Wiele kultur używało zimozielonych, aby świętować przesilenie zimowe – najkrótszy dzień i najdłuższą noc w roku – 21 lub 22 grudnia. Zielone gałęzie symbolizowały słońce, które zaczyna świecić bardziej, rosnące nowe rośliny, triumf życia nad śmiercią lub życie wieczne.
kalendarz 1510 Lokalizacja ŁotwaPierwsza pisemna wzmianka o jodle ozdobionej na Boże Narodzenie pochodzi z początku XVI wieku. Drzewo ozdobiono sztucznymi różami, a ludzie tańczyli wokół niego na rynku.
kalendarz 1500s Lokalizacja NiemcyWielu chrześcijan zaczęło wnosić zdobione wiecznie zielone drzewa do swoich domów. Inni budowali piramidy z drewna i dekorowali je gałęziami i światłami, jeśli drzew było mało.
kalendarz 1700s Lokalizacja Niemcy i AustriaLudzie przynosili wiecznie zielone wskazówki do domu i zawieszali je pod sufitem. Ozdobili gałęzie jadalnymi ozdobami, takimi jak jabłka i orzechy.
kalendarz 1700s Lokalizacja KanadaGdy niemiecko-amerykańscy osadnicy przenieśli się na północ do Kanady, przynieśli ze sobą choinkę i inne świąteczne tradycje.
kalendarz 1747 Lokalizacja PensylwaniaNiemieccy osadnicy w Pensylwanii dekorowali i wystawiali publiczne choinki w swoich społecznościach. Jednak wielu amerykańskich chrześcijan uważało drzewa za symbol pogański aż do lat 40. XIX wieku.
Kiedy purytanie przybyli do Ameryki, wielu wierzyło, że świąteczne zwyczaje były hańbą świętości Bożego Narodzenia. W rzeczywistości w 1659 r. Sąd Massachusetts uchwalił prawo, które przestrzegało 25 grudnia, oprócz nabożeństw, wykroczenia karnego, a osadnicy zostali ukarani grzywną za powieszenie dekoracji.
kalendarz 1846 Lokalizacja Brytania Szkic królowej Wiktorii i księcia Alberta stojących przed choinką z dziećmi pojawił się w Illustrated London News. Popularność choinki gwałtownie wzrosła w Wielkiej Brytanii, a także na wschodnim wybrzeżu Ameryki.
kalendarz 1850 Lokalizacja Stany ZjednoczonePierwsze choinki były sprzedawane komercyjnie w Ameryce. Drzewa te zostały wybrane i wycięte losowo z lasu.Ponad 150 lat później hodowcy drzew bardziej skupiają się na ochronie, sadzeniu i ścinaniu drzew w szkółkach i na gospodarstwach zamiast na pozyskiwaniu lasów .
kalendarz 1850  Lokalizacja WaszyngtonPrezydent Franklin Pierce wystawił pierwszą choinkę w Białym Domu.
kalendarz Wczesne lata XX wieku Lokalizacja Stany ZjednoczoneAmerykanie zwykle dekorowali swoje choinki od podłogi do sufitu domowymi ozdobami. Barwili popcorn jasnymi kolorami i zawiązali go w girlandę z jagodami i orzechami.
kalendarz 1901 Lokalizacja New JerseyWV McGalliard posadził 25 000 świerków norweskich, tworząc pierwszą farmę choinek! Dzisiaj choinki rosną w każdym stanie w USA, w tym na Hawajach i na Alasce.
kalendarz 1923 Lokalizacja WaszyngtonPrezydent Calvin Coolidge zainicjował coroczną krajową ceremonię oświetlenia choinki na trawniku w Białym Domu.
kalendarz Lata 30 Lokalizacja Stany ZjednoczoneKiedy elektryczność stała się powszechna w domach , ludzie zaczęli dekorować swoje choinki lampkami elektrycznymi. Również w tym czasie popularne stało się wyświetlanie drzew społecznościowych na rynku.
kalendarz 1931 Lokalizacja Nowy JorkPracownicy budowlani wystawiają pierwszą choinkę Rockefeller Center. Było to małe drzewo, bez ozdób, umieszczone na środku placu budowy. W 1933 r. Kolejne drzewo zostało umieszczone w tym samym miejscu, tym razem ze światłami.

Historia choinek sięga pierwszego symbolicznego użycia w starożytnym Egipcie i Rzymie i kontynuowana jest w niemieckiej tradycji choinek. Choinki zostały sprowadzone do Ameryki w 1800 roku. Odkryj historię choinki, od najwcześniejszych uroczystości przesilenia zimowego po zwyczaje zdobnicze królowej Wiktorii i coroczne oświetlenie drzewa Rockefeller Center w Nowym Jorku.

Choinka świąteczna. Jak powstały choinki?

Na długo przed nadejściem chrześcijaństwa rośliny i drzewa, które pozostały zielone przez cały rok, miały szczególne znaczenie dla ludzi w zimie. Tak jak dziś ludzie dekorują swoje domy w okresie świątecznym sosnami, świerkami i jodłami, tak starożytni ludzie wisieli wiecznie zielone konary nad drzwiami i oknami. W wielu krajach wierzono, że evergreeny będą trzymać z dala czarownice, duchy, złe duchy i choroby.

Czy wiedziałeś? Choinki są uprawiane we wszystkich 50 stanach, w tym na Hawajach i na Alasce.

Na półkuli północnej najkrótszy dzień i najdłuższa noc w roku przypada 21 lub 22 grudnia i nazywa się przesileniem zimowym. Wielu starożytnych ludzi wierzyło, że słońce jest bogiem i że zima przychodzi co roku, ponieważ bóg słońca zachorował i osłabił. Obchodzili przesilenie, ponieważ oznaczało to, że w końcu bóg słońca zacznie zdrowieć. Zimozielone konary przypominały im wszystkie zielone rośliny, które będą rosły, gdy bóg słońca będzie silny i lato powróci.

Że starożytni Egipcjanie czcili boga zwanego Ra, który miał głowę jastrzębia i nosił słońcu płonącego dysku w jego koronie. W czasie przesilenia, kiedy Ra zaczął wracać do zdrowia, Egipcjanie wypełnili swoje domy zielonymi palmami, które symbolizowały dla nich triumf życia nad śmiercią.

Wcześni Rzymianie oznaczyli przesilenie ucztą zwaną Saturnalia ku czci Saturna, boga rolnictwa. Rzymianie wiedzieli, że przesilenie oznaczało, że wkrótce farmy i sady będą zielone i owocne. Z tej okazji udekorowali swoje domy i świątynie zimozielonymi konarami.

W północnej Europie tajemniczy druidzi, kapłani starożytnych Celtów , również dekorowali swoje świątynie wiecznie zielonymi konarami jako symbolem życia wiecznego. Zaciekli Wikingowie w Skandynawii uważali, że wiecznie zielone rośliny są specjalną rośliną boga słońca, Baldera.

Choinka świąteczna. Choinki Z Niemiec

Niemcy przypisuje się rozpoczęcie Boże Narodzenie drzewo tradycję jak teraz wiemy, to w 16 wieku, kiedy pobożni chrześcijanie przyniósł zdobiona drzew do swoich domów. Niektórzy budowali świąteczne piramidy z drewna i dekorowali je wiecznie zielonymi i świecami, jeśli drewna było mało. Powszechnie uważa się, że Martin Luther, XVI-wieczny protestancki reformator, po raz pierwszy dodał zapalone świece do drzewa. Pewnego zimowego wieczoru, idąc do domu, komponując kazanie, zachwycił się blaskiem gwiazd migoczących wśród wiecznie zielonych. Aby uchwycić scenę dla swojej rodziny, wzniósł drzewo w głównym pokoju i okablował jego gałęzie zapalonymi świecami.

Choinka świąteczna. Kto sprowadził choinki do Ameryki?

Większość XIX-wiecznych Amerykanów uznała choinki za osobliwość. Pierwsza wzmianka o tym, że była wystawiana, pochodziła z lat 30. XIX wieku przez niemieckich osadników Pensylwanii , chociaż drzewa były tradycją w wielu niemieckich domach znacznie wcześniej. Niemieckie osady w Pensylwanii posiadały drzewa wspólne już w 1747 roku. Jednak już w latach 40. XIX wieku choinki były postrzegane jako pogańskie symbole i nie były akceptowane przez większość Amerykanów.

Nic dziwnego, że podobnie jak wiele innych świątecznych zwyczajów, drzewo zostało przyjęte tak późno w Ameryce. Dla purytanów z Nowej Anglii Boże Narodzenie było święte. Drugi gubernator pielgrzymów, William Bradford , napisał, że starał się z trudem usunąć „pogańskie kpiny” z obchodów, karając każdą frywolność. Wpływowy Oliver Cromwell głosił przeciwko „pogańskim tradycjom” kolęd, drzew ozdobnych i wszelkim radosnym wyrazom, które zbezcześciły „to święte wydarzenie”. W 1659 r. Sąd Massachusettsuchwalił ustawę, w której przestrzeganie 25 grudnia (innego niż nabożeństwo kościelne) stanowi przestępstwo karne; ludzie zostali ukarani grzywną za wieszanie dekoracji. Ta surowa uroczystość trwała aż do XIX wieku, kiedy napływ imigrantów niemieckich i irlandzkich podważył dziedzictwo purytańskie.

Choinka Królowej Wiktorii
Ilustracja z opublikowanego w grudniu 1848 roku magazynu Illustrated London News pokazuje królową Wiktorię i jej rodzinę otaczającą choinkę.Archiwum Bettmann / Getty Images

W 1846 r. Popularni członkowie rodziny królewskiej, królowa Wiktoria i jej niemiecki książę Albert, zostali naszkicowani w Illustrated London News, stojąc z dziećmi przy choince. W przeciwieństwie do poprzedniej rodziny królewskiej Victoria była bardzo popularna wśród swoich poddanych, a to, co zostało zrobione na dworze, natychmiast stało się modne – nie tylko w Wielkiej Brytanii, ale także ze świadomym modą East Coast American Society. Przyszła choinka.

W latach 90. XIX wieku ozdoby świąteczne przybywały z Niemiec, a popularność choinek rosła w USA. Zauważono, że Europejczycy używali małych drzewek o wysokości około czterech stóp, podczas gdy Amerykanie lubili, aby choinki sięgały od podłogi do sufitu.

Na początku XX wieku Amerykanie dekorowali swoje drzewa głównie domowymi ozdobami, podczas gdy niemiecko-amerykańska sekta nadal używała jabłek, orzechów i marcepanowych ciastek. Popcorn dołączył po farbowaniu jasnych kolorów i przeplataniu jagodami i orzechami. Elektryczność spowodowała świąteczne lampki, dzięki czemu choinki mogą świecić przez wiele dni. Dzięki temu choinki zaczęły pojawiać się na placach w całym kraju, a posiadanie choinki w domu stało się tradycją amerykańską.

Choinka świąteczna. Rockefeller Center Choinka

Drzewo Rockefeller Center znajduje się w Rockefeller Center, na zachód od Fifth Avenue od 47 do 51 ulicy w Nowym Jorku .

Choinka Rockefeller Center sięga epoki depresji . Najwyższe drzewo pokazane w Rockefeller Center przybyło w 1948 roku. Była to świerk norweski mierzący 100 stóp wysokości i pochodzący z Killingworth w Connecticut .

Pierwsze drzewo w Rockefeller Center zostało umieszczone w 1931 roku. Było to małe, pozbawione ozdób drzewo, umieszczone przez pracowników budowlanych na środku placu budowy. Dwa lata później umieszczono tam kolejne drzewo, tym razem ze światłami. Obecnie gigantyczne drzewo Rockefeller Center jest obciążone ponad 25 000 lampek choinkowych.

Choinka świąteczna. Choinki na całym świecie

Choinki w Kanadzie

Niemieccy osadnicy wyemigrowali do Kanady ze Stanów Zjednoczonych w 1700 roku. Przywieźli ze sobą wiele rzeczy związanych z obchodzonymi dziś świętami Bożego Narodzenia – kalendarze adwentowe, pierniki, ciastka – i choinki. Kiedy niemiecki mąż królowej Wiktorii, książę Albert, postawił choinkę w zamku Windsor w 1848 roku, choinka stała się tradycją w całej Anglii, Stanach Zjednoczonych i Kanadzie.

Choinki w Meksyku

W większości meksykańskich domów główną ozdobą świąteczną jest el Nacimiento (szopka bożonarodzeniowa). Jednak dekorowaną choinkę można włączyć do Nacimiento lub ustawić w innym miejscu w domu. Ponieważ zakup naturalnej sosny stanowi luksusowy towar dla większości meksykańskich rodzin, typowe arbolito (małe drzewko) jest często sztuczne, gołe gałęzie wycięte z drzewa kopalnego (Bursera microphylla) lub jakiś krzew zebrany ze wsi.

Choinki w Wielkiej Brytanii

Świerk pospolity to tradycyjny gatunek używany do dekoracji domów w Wielkiej Brytanii. Świerk pospolity był rodzimym gatunkiem na Wyspach Brytyjskich przed ostatnią epoką lodowcową i został tu ponownie wprowadzony przed 1500 rokiem.

Choinki na Grenlandii

Choinki są importowane, ponieważ żadne drzewa nie żyją tak daleko na północ. Zdobią je świece i jasne ozdoby.

Choinki w Gwatemali

Choinka dołączyła do „Nacimiento” (szopka bożonarodzeniowa) jako popularny ornament ze względu na dużą niemiecką populację w Gwatemali. Prezenty są pozostawione pod drzewem w Boże Narodzenie rano dla dzieci. Rodzice i dorośli nie wymieniają prezentów do Nowego Roku.

Choinki w  Brazylii

Chociaż święta Bożego Narodzenia przypadają latem w Brazylii, czasami sosny są ozdobione małymi kawałkami bawełny, które reprezentują padający śnieg.

Choinki w  Irlandii

Choinki są kupowane w grudniu w dowolnym momencie i ozdobione kolorowymi lampkami, świecidełkami i bombkami. Niektórzy wolą anioła na szczycie drzewa, inni gwiazdę. Dom jest ozdobiony girlandami, świecami, ostrokrzewem i bluszczem. Na drzwiach wiszą wieńce i jemioła.

Choinki w  Szwecji

Większość ludzi kupuje choinki na długo przed Wigilią, ale nie jest tak często, aby wziąć je do środka i ozdobić je jeszcze kilka dni wcześniej. Wiecznie zielone drzewa ozdobione są gwiazdami, sunburstami i płatkami śniegu wykonanymi ze słomy. Inne ozdoby obejmują kolorowe drewniane zwierzęta i ozdoby ze słomy.

Choinki w  Norwegii

W dzisiejszych czasach Norwegowie często wybierają się na wycieczkę do lasu, aby wybrać choinkę, podróż, której prawdopodobnie nie odbyli ich dziadkowie. Choinka została wprowadzona do Norwegii z Niemiec dopiero w drugiej połowie XIX wieku; do okręgów wiejskich przyszło nawet później. Kiedy nadchodzi Wigilia, dekorację drzewa wykonuje zwykle rodzice za zamkniętymi drzwiami salonu, a dzieci z podnieceniem czekają na zewnątrz. Następuje norweski rytuał znany jako „krążenie wokół choinki”, w którym wszyscy łączą ręce, aby utworzyć pierścień wokół drzewa, a następnie spacerować po nim śpiewając kolędy. Następnie rozdawane są prezenty.

Choinki na  Ukrainie

Świętowane 25 grudnia przez katolików i 7 stycznia przez prawosławnych chrześcijan, Boże Narodzenie jest najpopularniejszym świętem na Ukrainie. W okresie świątecznym, który obejmuje również Nowy Rok, ludzie dekorują choinki i urządzają przyjęcia.

Choinki w  Hiszpanii

Popularnym zwyczajem świątecznym jest Katalonia, gra polegająca na strajku. Pień drzewa jest pełen cukierków, a dzieci uderzają w niego, próbując wybić orzechy leszczyny, migdały, toffi i inne smakołyki.

Choinki we  Włoszech

We Włoszech presepio (żłóbek lub szopka) reprezentuje w miniaturze Świętą Rodzinę w stajni i jest centrum świąt Bożego Narodzenia dla rodzin. Goście klękają przed nim, a muzycy śpiewają przed nim. Figurki presepio są zazwyczaj ręcznie rzeźbione i bardzo szczegółowe pod względem cech i stroju. Scena często ma kształt trójkąta. Stanowi podstawę struktury przypominającej piramidę zwanej ceppo. Jest to drewniana rama ułożona tak, aby piramida miała kilka stóp wysokości. Rama zapewnia kilka poziomów cienkich półek. Jest w całości ozdobiony kolorowym papierem, pozłacanymi szyszkami i miniaturowymi proporczykami. Małe świece są przymocowane do zwężających się boków. Gwiazda lub mała lalka jest zawieszona na wierzchołku trójkątnych boków. Półki nad sceną żłóbka mają małe prezenty z owocami, cukierkami i prezentami. Ceppo jest w starej tradycji Tree of Light, która stała się choinką w innych krajach. Niektóre domy mają nawet ceppo dla każdego dziecka w rodzinie.

Choinki w  Niemczech

Wiele tradycji świątecznych praktykowanych dziś na całym świecie zaczęło się w Niemczech.

Od dawna uważa się, że Marcin Luter rozpoczął tradycję sprowadzania jodły do ​​domu. Według jednej z legend późnym wieczorem Martin Luther szedł do domu przez las i zauważył, jak pięknie gwiazdy świeciły między drzewami. Chciał podzielić się pięknem ze swoją żoną, więc ściął jodłę i zabrał ją do domu. W środku umieścił małe, zapalone świece na gałęziach i powiedział, że będzie to symbol pięknego świątecznego nieba. Narodziła się choinka.

Inna legenda głosi, że na początku XVI wieku ludzie w Niemczech połączyli dwa zwyczaje praktykowane w różnych krajach na całym świecie. Rajskie drzewo (jodła ozdobiona jabłkami) reprezentowało Drzewo Wiedzy w Ogrodzie Edenu. Lampka bożonarodzeniowa, mała, przypominająca piramidę rama, zwykle ozdobiona szklanymi kulkami, świecidełkiem i świecą na górze, była symbolem narodzin Chrystusa jako Światła Świata. Zmieniając jabłka drzewa na świecidełka i ciasteczka oraz łącząc to nowe drzewo ze światłem umieszczonym na górze, Niemcy stworzyli drzewo, które wielu z nas zna dzisiaj.

Nowoczesne Tannenbaum (choinki) są tradycyjnie dekorowane w tajemnicy przez światła, blichtr i ozdoby przez rodziców, a następnie zapalane i ujawniane w Wigilię Bożego Narodzenia ciasteczkami, orzechami i prezentami pod gałęziami.

Choinka świąteczna. Choinki w  Afryce Południowej

Boże Narodzenie to letnie wakacje w Afryce Południowej. Chociaż choinki nie są powszechne, okna są często okryte błyszczącą watą i błyskotką.

Choinka świąteczna. Choinki w Arabii Saudyjskiej 

Chrześcijańscy Amerykanie, Europejczycy, Hindusi, Filipińczycy i inni mieszkający tutaj muszą prywatnie świętować Boże Narodzenie w swoich domach. Lampki choinkowe na ogół nie są tolerowane. Większość rodzin umieszcza choinki gdzieś niepozornie.

Choinka świąteczna. Choinki na Filipinach

Świeże sosny są zbyt drogie dla wielu Filipińczyków, dlatego często stosuje się ręcznie robione drzewa w różnych kolorach i rozmiarach. Latarnie gwiezdne lub parol pojawiają się wszędzie w grudniu. Wykonane są z bambusowych patyczków, pokrytych jaskrawym papierem ryżowym lub celofanem, i zazwyczaj mają frędzel w każdym punkcie. Zazwyczaj jest jedno w każdym oknie, każde reprezentujące Gwiazdę Betlejemską.

Choinka świąteczna. Choinki w Chinach

Niewielki odsetek Chińczyków, którzy obchodzą Święta Bożego Narodzenia, najbardziej wyprostowane sztuczne drzewa ozdobione świerkami i papierowymi łańcuchami, kwiatami i lampionami. Choinki nazywane są „drzewami światła”.

Choinka świąteczna. Choinki w Japonii

Dla większości Japończyków, którzy świętują Boże Narodzenie, są to wyłącznie świeckie wakacje poświęcone miłości ich dzieci. Choinki są ozdobione małymi zabawkami, lalkami, papierowymi ozdobami, złotymi papierowymi wachlarzami i lampionami oraz dzwonkami wiatrowymi. Miniaturowe świece są również umieszczane wśród gałęzi drzew. Jednym z najbardziej popularnych ozdób jest łabędź origami. Japońskie dzieci wymieniły tysiące złożonych papierowych „ptaków pokoju” z młodymi ludźmi na całym świecie w ramach obietnicy, że wojna nie może się powtórzyć.

Choinka świąteczna. Ciekawostki z choinką

Choinki są sprzedawane w Stanach Zjednoczonych od około 1850 roku.

W 1979 r. Krajowa choinka nie została oświetlona, ​​z wyjątkiem górnej ozdoby. Dokonano tego na cześć amerykańskich zakładników w Iranie.

W latach 1887–1933 szkuner rybacki zwany Świętem Bożego Narodzenia wiązał się na moście Clark Street i sprzedawał świerki z Michigan do Chicago.

Uważa się, że najwyższą żywą choinką jest 122-metrowa, 91-letnia jodła Douglas w mieście Woodinville w stanie Waszyngton .

Tradycja choinkowa Rockefeller Center rozpoczęła się w 1933 roku. 14-ty prezydent Franklin Pierce przyniósł tradycję choinkową do Białego Domu .

W 1923 roku prezydent Calvin Coolidge rozpoczął Krajową Ceremonię Oświetlenia Choinek, która odbywa się teraz co roku na trawniku w Białym Domu.

Od 1966 roku Narodowe Stowarzyszenie Choinek przekazało Prezydentowi i pierwszej rodzinie choinkę.

Większość choinek wycina się na tygodnie przed dotarciem do punktu sprzedaży detalicznej.

W 1912 r. W Nowym Jorku wzniesiono pierwszą społeczną choinkę w Stanach Zjednoczonych.

Dojrzewanie choinek trwa zwykle od sześciu do ośmiu lat.

Choinki są uprawiane we wszystkich 50 stanach, w tym na Hawajach i na Alasce .

W branży choinek zatrudnionych jest 100 000 osób.

98 procent wszystkich choinek jest uprawianych na farmach.

Choinki obsadzono ponad 1 000 000 akrów ziemi.

Każdego roku sadzi się 77 milionów choinek.

Średnio na akr sadzi się ponad 2000 choinek.

Nigdy nie należy palić choinki w kominku. Może przyczyniać się do tworzenia kreozotu.

Inne rodzaje drzew, takie jak wiśnia i głóg, były w przeszłości używane jako choinki.

Asystenci Thomasa Edisona wpadli na pomysł elektrycznego oświetlenia choinek.

W 1963 roku krajowa choinka została zapalona dopiero 22 grudnia z powodu 30-dniowego okresu żałoby po zabójstwie prezydenta Kennedy’ego.

Teddy Roosevelt zakazał choinki w Białym Domu ze względów środowiskowych.

W pierwszym tygodniu drzewo w twoim domu zużyje tyle, co litr wody dziennie.

Tinsel został kiedyś zakazany przez rząd. Świecidełko zawierało ołów jednocześnie. Teraz jest wykonany z plastiku.

W 1984 r. Narodową choinkę zapalono 13 grudnia temperaturami w latach 70., co czyni ją jednym z najcieplejszych oświetlaczy drzew w historii.

Co roku produkuje się od 34 do 36 milionów choinek, a 95 procent jest wysyłanych lub sprzedawanych bezpośrednio z farm choinkowych.

Kalifornia , Oregon , Michigan, Waszyngton, Wisconsin , Pensylwania i Karolina Północna to najlepsze stany produkujące choinki.

Najlepiej sprzedającymi się drzewami są sosna szkocka, daglezja, fraser, jodła balsamiczna i sosna biała.

Choinka świąteczna. Wniosek

Kontynuuj tradycję choinki, kupując w tym sezonie prawdziwą jodłę lub sosnę ! Więcej faktów na temat choinki można znaleźć na naszej stronie na Facebooku.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *